BioCare diagnostyka i terapia infekcji odkleszczowych

 

Co to jest reakcja Herxheimera, czyli tzw. herx?

 

Reakcja Jarischa-Herxheimera (inaczej reakcja Herxheimera lub reakcja Łukasiewicza-Jarischa-Herxheimera), popularnie nazywana herksem to spotykana w niektórych chorobach (w tym w boreliozie) reakcja organizmu na wydzielona w dużej ilości toksynę bakterii. Zachodzi w odpowiedzi na skuteczne leczenie boreliozy, kiedy umierające bakterie wydzielają szkodliwe substancje (toksyny) zatruwające organizm. Masowe wymieranie bakterii w przypadku boreliozy jest dla organizmu potężnym szokiem, głównie dlatego, że wydzielają się wtedy neurotoksyny mające silne działanie na układ nerwowy. Herx występuje przy wszystkich zakażeniach bakteriami gram-ujemnymi poddanymi właściwej terapii, dodatkowo też występuje przy niektórych zakażeniach bakteriami gram-dodatnimi. 

Klinicznie, herx odpowiada nasileniu się typowych objawów choroby, które wcześniej występowały u pacjenta. Czasami są to nowe objawy boreliozy, nieujawnione do tej pory, które prawdopodobnie wystąpiłyby w przyszłości gdyby zaniechano terapii. 

Przy boreliozie dość charakterystyczne jest powolne występowanie tej reakcji i stopniowe nasilanie aż do punktu krytycznego, po którym objawy powoli ustępują. Herx przy świeżym zachorowaniu na boreliozę trwa najczęściej kilka godzin - dni, czasem do kilku tygodni przy zachorowaniach późnych. W przewlekłej boreliozie herx może wystąpić nawet po 4-6 tygodniach, z reguły też trwa ponad tydzień.

Jakkolwiek wystepowanie herksów świadczy o dobrze dobranej, skutecznej terapii. O skuteczności leczenia świadczy jednak przede wszystkim zmniejszanie nasilenia herksów. Jeżeli reakcja Herxheimera jest zbyt silna, to należy zmniejszyć częstotliwość terapii, ale nie należy zmieniać leczenia, gdyż jest jak najbardziej trafione. 

Jak sobie z herksowaniem radzić? Oprócz niezastąpionych w odtruwaniu organizmu z toksyn zabiegów Ion Detox powinniśmy pić dużo płynów, to wypłukuje toksyny. Dobrze działają również częste (nawet 2 razy / dzień) kąpiele w gorącej wodzie, krótkotrwałe. Można także pomagać sobie specjalnie przygotowaną miksturą: do blendera wrzucić obraną ze skórki cytrynę, szklankę wody lub soku, dużą łyżkę oliwy z oliwek. Zmiksować, wypić, ozdrowieć.