BioCare diagnostyka i terapia infekcji odkleszczowych

 

Ćwiczenia fizyczne w boreliozie

 

Sport to zdrowie opt

 

Borrelia ginie, jeżeli jest poddana nawet najmniejszym stężeniom tlenu, jest również bardzo wrażliwa na ciepło. Dlatego tak ważny w walce z bakterią Borrelii jest wysiłek fizyczny. Leczenie boreliozy u osób aktywnych przynosi znacznie lepsze efekty. 

Wpływ ćwiczeń fizycznych na organizm:

- zwiększają perfuzję tkankową i poziom tlenu

- podnoszą podstawową temperatura ciała

- uruchamiają przepływ limfy i zwiększają jej krążenie 

– wpływa na prawidłowe działanie osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej 

- pozytywnie wpływają na funkcje limfocytów T - te funkcje ulegają zmniejszeniu na 12 - 24  godzin po ćwiczeniu, ale potem ulegają efektowi odbicia. (Zaobserwowane zmniejszenie aktywności limfocytów T po aerobiku, dlatego aerobik nie jest wskazany). Zalecane jest ćwiczenie przerywane, z dniami ćwiczeń oddzielonymi dniami całkowitego wypoczynku, z dużą ilością pełnowartościowego snu. Nigdy nie można ćwiczyć przez dwa kolejne dni. Trik polega na takim rozłożeniu dni ćwiczeń, by skorzystać z efektu odbicia. Na przykład należy rozpocząć z jednym dniem ćwiczeń, po którym następują 3 - 5 dni odpoczynku, stopniowo należy zmniejszać przerwy pomiędzy dniami ćwiczeń,  jednakże, ponieważ aktywność limfocytów spada na przynajmniej jeden dzień po intensywnych ćwiczeniach, nigdy nie można ćwiczyć przez dwa kolejne dni. 

- wysiłek fizyczny to naturalny sposób na detox organizmu

- ćwiczenia fizyczne stymulują regenerację mięśni i nerwów

-  strumień krwi może powodować przemieszczenie bakterii umiejscowionych w mózgu czy sercu, do obszarów gdzie mogą one zostać zniszczone przez układ odpornościowy

- podczas wysiłku fizycznego, intensywnie wydzielają się endorfiny – naturalne antydepresanty