BioCare diagnostyka i terapia infekcji odkleszczowych

 

Drogi zakażenia

 

Kopia jcs ixodes ricinus 33242

 

Większość przypadków zarażenia boreliozą zachodzi poprzez ukąszenie przez kleszcza.

 

Nawet jeżeli nie zauważyliśmy w swojej skórze kleszcza, możemy być zarażeni bakterią Borrelii. Paradoksalnie, większość chorych na boreliozę wogóle nie pamięta epizodu ugryzienia. Wynika to głownie z tego, że główny wektor boreliozy - nimfa kleszcza ma wielkość zaledwie ziarnka piasku i bardzo łatwo ją przeoczyć. Poza tym ugryzienie kleszcza jest zupełnie bezbolesne, a same kleszcze lubią wkłuwać się w miejsca, w których trudno jest je zauważyć, wybierają miejsca ciepłe i z cienką skórą, takie jak szyja, skóra za uszami, we włosach, u kobiet pod piersiami, w zgięciu kolan i łokci, między pośladkami oraz w miejscach intymnych.

Dodatkowo boreliozę przenoszą również inne owady kłujące takie jak  komary, meszki, pchły, roztocza, wszy. Około 2% polskiej populacji komarów jest zarażona bakterią Borrelii, w przeciwieństwie do kleszczy, mogą one zarażać bakterią Borrelii od razu po wkłuciu się w skórę.

 

Ponadto, istnieją inne drogi zakażenia boreliozą:

 

- można złapać infekcję bakterią Borrelii przez picie mleka od zarażonych zwierząt

- prawdziwą zmorą naszych czasów jest zakażanie boreliozą przez przetaczanie krwi

- istnieje możliwość zakażenia drogą płciową

- często zdarzają się zarażenia płodu przez matkę, a także zakażenie dziecka przez mleko matki, mówimy wtedy o boreliozie wrodzonej